Francis Howell Viking Wrestling Team 

2017 - 2018 Season Recap 

Varsity Lettermen

106 - J.T. Roberts, Fr. (23-18) - State Qualifier

113 - Josh Kyle, So. (38-13) - 5th State

113 - Owen Parker, Fr. (1-2)

120 - Evan Kreith, Jr. (24-15) 

126 - Ben Wright, Jr. (22-16)

132 - Moses Powell, Sr. (22-24)

138 - Robert Saunders, So. (22-20) - State Qualifier

138 - Lucas Lovelette, So. (6-11)

145 - Garrett Woods, Sr. (19-15) 

145 - Ben Gremminger, Jr. (3-7)

152 - Peter Enos, Sr. (49-2) - State Champion

160 - Geoffrey Seebeck, Sr. (30-22) - State Qualifier

160 - Chase Goodrich, Jr. (1-1)

170 - Gunnar Mohrmann, Jr. (21-20) 

182 - Dylan Fridrich, Sr. (27-18) - State Qualifier

182 - Marc Cumberledge, Sr. (0-1)

195 - Jack Flynn, Sr. (47-0) - State Champion

195 - Cole Litteken, So. (4-2)

220 - Nate O'Donahue, Sr. (34-12) - State Qualifier

285 - Ryan Skillington, So. (40-13) - State Qualifier

       

Coaching/Support Staff

Head Coach - Kevin Stroh

Assistant Coach - Kyle Webb

Assistant Coach - Josh Sampo

Assistant Coach - Patrick Beckham

Assistant Coach - Derek Thrasher

 

Assistant Coach - T.C. Brown

Assistant Coach - Greg Jacquez

Videographer - Matt Beyer

 

Photographer - Scott Roberts

Season Results

Dual Meet Results

8-2 (5-0 GAC South)

 

Tournament Results

 

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

Francis Howell

 

30

31

40

66

40

52

61

59

57

59

 

Ft. Zumwalt South

Rockwood: Lafayette

Wentzville Holt

Francis Howell North

Wentzville Timberland

Francis Howell Central

Troy Buchanan

Ft. Zumwalt West

DeSmet Jesuit

McCluer North

 

36

45

28

09

22

18

12

12

13

12

 

Parkway South Patriot Classic

Lee's Summit Holiday Invitational

Granite City "Red Schmitt" Tournament

Gateway Athletic Conference

Kyle Thrasher Memorial

Missouri Class 4 District 2 Tournament

Missouri Class 4 State Tournament

 

 

1st of 12

2nd of 20

8th of 29 1st of 17

5th of 36

1st of 15

8th Place

 

Post-Season Awards

All-Conference

Team/Coach

All-Metro Team

GAC South Champs

 

106 - J.T. Roberts (1st team)

113 - Josh Kyle (1st team)

152 - Peter Enos (1st team)

195 - Jack Flynn "Wrestler of the Year"

220 - Nathan O'Donohue (2nd team)

1st Team - Jack Flynn

2nd team - Peter Enos

 

All-America

Peter Enos - NHSCA Sr. Nationals - Finalist 

                    - Doc Buchanan - 4th Place

                    - FLO Nationals - 5th Place

Howell Signed

TBD
Dylan Komperda - Drury
TBD
TBD